گزارشی از مراسم دهمین سالگرد تاسیس انجمن

آدرس: تهران، بزرگراه جلال آل احمد، بسمت غرب، انتهای پل آزمایش، خیابان مهدی اول پلاک 213، واحد 7

021- 88485356, 8 021- 88485357
آدرس پست الکترونیک : info@ifmma.ir
Iran Food Machinery
08:10 - جمعه 02 اسفند 1398
گزارشی از مراسم دهمین سالگرد تاسیس انجمن
گزارشی از مراسم دهمین سالگرد تاسیس انجمن
 گزارشی از مراسم دهمین سالگرد تأسیس انجمن ماشین‌سازان صنایع غذایی ایران :

مریم حق‌بیان

دهمین سالگرد تأسیس انجمن ماشین‌سازان صنایع غذایی برگزار شد.

دهمین سالگرد تأسیس انجمن ماشین‌سازان صنایع غذایی با حضور دکتر صادقی نیارکی مدیرکل دفتر صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی وزارت صنعت، معدن و تجارت، مهندس سیف مدیرکل تشکل‌های اتاق ایران، شاهرخ ظهیری پدر صنعت غذای ایران، زاگفرد عضو هیأت مدیره شرکت نمایشگاهی دوسلدورف و اینترپک و هیئت مدیره و مدیران عامل شرکتهای عضو انجمن برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، مهندس نائلی رییس هیأت مدیره انجمن ضمن ارایه گزارش فعالیت‌های انجمن در یکسال گذشته تصریح کرد: تغییر و تحولاتی در دبیرخانه انجمن شکل گرفته است ؛ آقای مهندس خزایی عضو هیأت مدیره به سمت دبیری و آقای مجتبی سلیمی نژاد به سمت قائم مقام دبیر انجمن منصوب شده اند.

وی افزود: در سیستم جدید برنامه‌‌ریزی به‌صورت اهداف میان‌مدت، بلندمدت و ضربتی تعریف شده است که امیدواریم با کمک و همراهی همه دوستان و اعضای انجمن به تمامی اهداف تعریف شده برسیم.

وی با بیان این‌که فروش ماشین‌آلات صنایع غذایی در کشور در وضعیت بسیار مطلوبی است تصریح کرد: از جمله اهداف انجمن تشویق ماشین‌سازان به امر صادرات است، چرا که تولیدات ایرانی با نمونه‌های مشابه خارجی رقابت می‌کند از همین‌رو مذاکرات خوبی با کشورهای ایتالیا و آلمان در جهت انتقال دانش فنی داشتیم. همچنین انجمن مذاکراتی با برگزارکنندگان نمایشگاه پک پروسس زیرمجموعه نمایشگاه اینترپک بزرگترین نمایشگاه ماشین‌آلات و بسته‌بندی آلمان داشته است.

نائلی ادامه داد: براساس توافقات صورت گرفته با مدیر نمایشگاه پک پروسس و مدیر شرکت نمایشگاهی دوسلدورف داشتیم مقرر شد  که معادل 25 تا 30 هزار یورو بلیط رایگان نمایشگاهی در اختیار انجمن قرار گیرد، همچنین رایزنی‌ها را برای برگزاری شب ایرانی یا روز ایرانی در حاشیه نمایشگاه پک پروسس داشته باشیم. که امیدوارم با مشارکت و همراهی همه دوستان در انجمن کلیه این اهداف اجرایی شود.

نائلی با اشاره به این‌که بخش خصوصی به‌ویژه اتاق‌های ایران و تهران حمایت‌های بسیاری از انجمن داشته‌اند، تصریح کرد: اتاق بازرگانی ایران و تهران با توجه به رسالت حرفه‌ای خود که همانا حمایت از بخش خصوصی است توانسته‌اند با توجه ویژه به تشکل‌ها و انجمن‌های تخصصی مربوطه NGO‌ها را در جهت نیل به اهداف تعریف شده راهنمایی کنند.

در ادامه این مراسم دکتر سیف، مدیرکل تشکل‌های اتاق بازرگانی ایران با اشاره به این‌که صنعت غذا یک صنعت استراتژیک و حیاتی در تمام کشورها است افزود: اهمیت این صنعت به آن دلیل است که ارتباط مستقیم با سلامت و بهداشت جامعه دارد و طبعاً عدد مصرف‌کننده در این صنعت به عدد جمعیت دنیاست.

وی ادامه داد: تعداد ذائقه‌ها و تنوع سلیقه‌ها در غذا و نوع بسته‌بندی از شاخص‌هایی است که سبب می‌شود تا صنعت غذا با وسواس بیشتری فعالیت کند از همین‌رو می‌توان این صنعت را به‌عنوان یک صنعت پایه به جامعه معرفی کرد.

وی تصریح کرد: یکی از ضرورت‌ها و زیرساختهایی که در صنعت غذا باید به آن اهمیت دوچندان داده شود ماشین‌آلات تولیدی و بسته‌بندی است که ارتباط تنگاتنگی با بهداشت، سلامت و کیفیت مواد غذایی دارد. در دو سه دهه گذشته به‌دلیل ساختار سنتی تولید ماشین‌آلات صنعت غذا وضعیت این صنعت وضعیت مطلوبی نبود و تمایل تولیدکنندگان صنایع غذایی به همکاری با شرکت‌های خارجی به لحاظ کیفیت و گارانتی بود، اما خوشبختانه با هوشمندی و درایت دوستان عزیز در تأسیس به‌موقع انجمن تمامی این مشکلات و وابستگی به شرکت‌های خارجی کاسته شد و همچنین از منافع صنف هم به‌خوبی دفاع شد.

سیف تصریح کرد: توقع ما از انجمن ماشین‌سازان صنایع غذایی این است که با تدوین استانداردها و همسو شدن با استانداردهای تعریف شده فعلی از هر لحاظ پیشرو باشند و صد البته باید اشاره کنم که تلاش انجمن در ده سال گذشته نقش بی‌بدیلی در ارتقای کیفیت ماشین‌آلات صنایع غذایی داشته است.

مدیرکل تشکل‌های اتاق ایران با اشاره به این‌که از شاخصه‌ها و معیارهای یک تشکل مطلوب بحث حکمرانی آنها است تصریح کرد: حکمرانی سنگ بنا یک تشکل است چرا که داشتن استراتژی ارایه خدمات تأمین مالی، افزایش اعضاء، رضایت اعضا و... از جمله مواردی است که می‌تواند یک تشکل را موفق جلوه بدهد.

وی ادامه داد: افزایش ظرفیت و توانمندسازی، تعامل با نهادها و سازمان‌‌ها از جمله اتاق‌های بازرگانی و سازمان استاندارد، افزایش ظرفیت لابی‌گری برای گرفتن امتیازات مشروط و به حق، فعال‌کردن و تشکیل کارگروه‌ها و کمیته‌های علمی و پژوهشی، در انجمن و... از جمله راهکارهایی است که سبب می‌شود تا یک انجمن موفق و پربازده تلقی شود.

همچنین در ادامه این مراسم زاگفرد مدیر نمایشگاه دوسلدورف آلمان و عضو هیأت مدیره تیم برگزار کنند نمایشگاه اینترپک آلمان ضمن معرفی خود و شرکت نمایشگاهی دوسلدورف آلمان گفت: نزدیک به 10 سال است که با نمایشگاه دوسلدورف آلمان همکاری می‌کند و مسؤول حوزه اینترپک است.

وی ادامه داد: همانگونه که مستحضر هستید شرکت نمایشگاهی دوسلدورف نمایشگاه‌های متعددی را در عرصه جهانی برگزار می‌کند که اینترپک یکی از این نمایشگاه‌‌ها است که در سال گذشته 2866 غرفه‌گذار در این نمایشگاه حضور داشتند و 17899 بازدید کننده از 169 کشور دنیا حضور داشتند و نکته جالب اینجاست که 934 خبرنگار از 48 کشور این رخداد بین‌المللی را پوشش خبری داده‌اند.

وی ادامه داد: سال‌ گذشته (2017) در نمایشگاه پک پروسس همکاری خوبی با ایران داشتیم همکاری ما به ایران در سال 2018 هم تداوم خواهد داشت و دومین نمایشگاه بسته‌بندی را در سال جدید با مشارکت ایران برگزار خواهیم کرد.

زاگفرد تصریح کرد: همکاری انجمن ماشین‌سازان صنایع غذایی ایران با ما بسیار مهم است و از تعامل ایجاد شده بسیار خوشحال هستیم.

همچنین خانم مهندس فرنیا  معاون اداره کل ماشین سازی  وزارت صنعت، معدن و تجارت از دیگر میهمانان و سخنرانان این مراسم بود. وی با اشاره به رواج زندگی شهرنشینی و ماشینی، افزایش درآمد و سطح رفاه گفت: رواج این نوع زندگی نیاز به بسته‌بندی سازگار با محیط‌زیست را افزایش می‌دهد. وی ادامه داد: بر طبق آمار موجود در سال گذشته بیشترین واردات ماشین‌آلات پرکن صنعت غذا 187 میلیون دلار بوده و در بخش ماشین‌آلات بسته‌بندی نیز 137 میلیون دلار واردات داشتیم که جمعاً 325 میلیون دلار از آلمان و ایتالیا انواع ماشین‌آلات پرکن صنایع غذایی و بسته‌بندی به کشور وارد شده است، در صورتی‌که آمار صادرات در صنعت 22 میلیون دلار بوده است به‌گونه‌ای که نسبت صادرات به واردات به‌طور میانگین 7 درصد است.

فرنیا ادامه داد: با توجه به توان بالقوه‌ای که در صنعتگران ایرانی سراغ دارم این آمار قابل قبولی نیست و باید به سمت صادرات ماشین‌آلات سوق پیدا کنیم.

وی عدم کپی‌برداری، سرمایه‌گذاری مشترک، ارتقاء دانش فنی و تولید تحت لیسانس را از جمله راهکارهای مفید در این عرصه عنوان و افزود: با توجه به وجود بازار رقابتی در عرصه بین‌المللی ما محکوم به تولید با کیفیت طبق معیارهای روز جهانی هستیم.

در ادامه این مراسم هیأت مدیره انجمن ماشین‌سازان از جناب آقای مهندس طریقتعضو هیئت موسس و از مسئولین گذشته انجمن به پاس زحمات بی‌دریغ در عرصه شکل‌گیری انجمن و فعالیت‌های تأثیرگذار وی در شناساندن و توسعه انجمن بوسیله اهداء لوح توسط جناب مهندس شاهرخ ظهیری پدر صنعت غذای ایران تقدیر کردند.

مهندس ضمن ایراد سخنرانی گفت : به لطف خدا 10 سال پیش انجمن را پایه‌گذاری و به فاصله دو ماه از شکل‌گیری انجمن با اقتدار تمام در دو سالن مجزا در نمایشگاه اگروفود شرکت کردیم.

وی ادامه داد: از همان ابتدا و با توجه به تشدید تحریم‌ها اساس کار انجمن را بر این گذاشتیم که کمترین وابستگی را به خارج داشته باشیم و بحمدالله نیز موفق بودیم. ما به همکاری با کشور آلمان بسیار علاقه‌مند هستیم چرا که آلمان یک کشور تکنیکال است و می‌تواند دروازه ورود ماشین‌سازان ایرانی به بازارهای جهانی باشد.

طریقت تأکید کرد: اعتقاد قلبی دارم که تولیدات همکارانم در انجمن با نمونه تولیدات مشابه خارجی برابری می‌کند و قابل رقابت در سطح بین‌المللی هستیم.

مهندس ملکی مدیرکل تشکل‌ها و مسؤولیت اجتماعی اتاق تهران نیز با بیان این‌که در دی‌ماه سال‌جاری 134‌مین سالگرد جشن امین‌الضرب را در اتاق تهران جشن خواهیم گرفت اضافه کرد: همانگونه که دوستان استحضار دارند نشان امین‌الضرب به فعالین و پیشکسوتان بخش خصوصی تعلق می‌گیرد که تا به این لحظه نزدیک به 500 نفر از فعالان بخش خصوصی کشور کاندیدای دریافت این جایزه هستند که بررسی‌ها برای شناسایی و انتخاب نهایی افراد در حال انجام است.

وی با اشاره به این‌که مانند اتاق ایران به حکمرانی تشکل‌ها اعتقاد کامل داریم، تصریح کرد: خوشحال هستیم که تشکل‌ها به بلوغ کامل رسیده‌اند و کنسرسیوم تشکیل می‌دهند.

دکتر صادقی نیارکی مدیرکل دفتر صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی وزارت صنعت، معدن و تجارت که با تأخیر به جمع سخنرانان مراسم اضافه شد با اشاره به این‌که به‌واسطه سابقه 8 ساله در این سمت از واحدهای صنایع غذایی و کارخانجات بسیاری دیدن کرده است، تصریح کرد: در این دید و بازدیدها بسیاری از ماشین‌آلات داخلی را در حال کارکردن مشاهده کرده است که واقعاً برایش مایه مباهات بوده است.

وی تصریح کرد: استفاده از ماشین‌آلات ایرانی در برخی صنایع از جمله شیرینی و شکلات، آبمیوه، لبنیات و... نشان‌دهنده این است که راه طلایی در پیش‌روی ماشین‌سازان صنایع غذایی قرار دارد ، چرا که اعتماد صاحبان صنایع داخلی به ماشین‌سازان داخلی سبب می‌شود تا آنها خود را برای رقابت با ماشین‌آلات خارجی آماده کنند.

وی در ادامه تصریح کرد: باید زنجیره دانش و ارزش را در کشور تجهیز کنیم، چرا که اعتقاد بر این است اگر سنگ آهن صادر کنیم دستاوردی حاصل نمی‌شود آن چیزی که ارزش‌آفرینی می‌کند دانش تکمیلی است و باید به این نکته اشاره کنم که ایران دومین کشور جهان در زمینه فارغ‌التحصیلان رشته فنی و مهندسی است و باید از این پتانسیل به نحو مطلوب استفاده کرد.

وی ادامه داد: از 84 هزار واحد صنعتی کشور در حدود 10 هزار واحد آن مربوط به صنعت غذا است ، یعنی حدود 13 درصد از صنایع کشور درگیر صنعت غذا است برهمین اساس این تعداد 14 درصد اشتغال کشور 13 درصد سرمایه‌گذاری و 13 درصد ارزش افزوده کشور را به خود اختصاص داده است و یگانه بخشی است که با حداقل مداخله دولت در حوزه بنگاه‌داری فعالیت می‌کند.

همچنین در پایان این مراسم ، تفاهم‌نامه‌ای بین انجمن ماشین‌سازان صنایع غذایی ایران با مدیریت نمایشگاه‌های دوسلدورف آلمان برای همکاری هرچه بیشتر و پربار در برپایی نمایشگاه پک پروسس به امضاء رسید.