اگر صدای واحد نداشته باشیم مشکلاتمان حل نمی‌شود

آدرس: تهران، بزرگراه جلال آل احمد، بسمت غرب، انتهای پل آزمایش، خیابان مهدی اول پلاک 213، واحد 7

021- 88485356, 8 021- 88485357
آدرس پست الکترونیک : info@ifmma.ir
Iran Food Machinery
07:42 - چهارشنبه 30 مرداد 1398
اگر صدای واحد نداشته باشیم مشکلاتمان حل نمی‌شود
اگر صدای واحد نداشته باشیم مشکلاتمان حل نمی‌شود
روسای فدراسیون‌های تشکل‌ها با اعضای هیات رئیسه اتاق ایران دیدار کرده و مهم‌ترین مسائل و خواسته‌های خود را مطرح کردند.
غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران از افرادی که طی سال های اخیر در حوزه تشکل‌های اتاق ایران فعالیت داشته اند قدردانی کرد و گفت: روندی که تشکل‌های اتاق ایران طی کرده‌اند، عقبه‌ای داشته است و باید از همه افرادی که در سال‌های گذشته برای تشکل‌ها زحمت‌کشیده‌اند تشکر کنم.
شافعی همچنین حضور علیرضا اشرف به‌عنوان فردی تشکلی در جایگاه دبیر کل اتاق ایران را فرصت مغتنم برای تشکل‌ها دانست.

رئیس اتاق ایران با تأکید برپیش گرفتن صدای واحد در مجموعه اتاق و تشکل‌ها گفت: در مجموعه اتاق و تشکل‌ها اگر صدای رسا و واحد نداشته باشیم، مشکلات بخش خصوصی هیچ زمان حل نمی‌شود. وی افزود: به‌عنوان بخش خصوصی باید یگانه و متحد بوده و صدای واحدی داشته باشیم و درعین‌حال از همه نظرات کارشناسی هم استفاده کنیم چراکه انفصال و دوری ما گاهی باعث سوءاستفاده می‌شود.

شافعی افزود: گاهی حتی برای رسیدن به منافع مشترک نه‌تنها کنار هم بلکه روبه‌روی همدیگر می‌ایستیم و این ضایعه‌ای بزرگ برای بخش خصوصی است. درحالی‌که هدف تنها باید انجام کار درست باشد حال هر فردی که آن کار درست را انجام دهد.

رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور در بخش دیگری از سخنانش گفت: در تحقق این شعار که تشکل‌ها بازوان اجرایی اتاق هستند مشکل داریم و می‌خواهیم از خود تشکل‌ها برای تحقق این شعار بهره بگیریم و خود شما باید کمک کنید تا این شعار محقق شود.

شافعی بابیان اینکه هرچه بیشتر مشورت بگیریم خطای ما کمتر و رضایت دو طرف بیشتر خواهد بود گفت: اگر قرار است آیین‌نامه یا شیوه‌نامه‌ای تدوین شود باید بر اساس گفتگو و استفاده از نظرات هر دو طرف باشد.

رئیس اتاق ایران درباره حضور نماینده‌ای از تشکل‌ها در مجامع و کمیته‌ها گفت: این موضوع در هیات رئیسه هم مطرح‌شده و نظر ما این است که این فرد لزوماً از کارمندان اتاق نباشد چراکه کارشناسان اتاق موضوعات را به‌اندازه فعالان اقتصادی درک نمی‌کنند. شافعی افزود: هم از تشکل‌ها و هم کمیسیون‌ها برای حضور در مجامع باید استفاده کنیم و کارشناسان اتاق را برای کمک و تهیه گزارش برای ارائه به هیات رئیسه در کنار آن‌ها قرار دهیم. چراکه تهیه گزارش‌های این جلسات هم برای ارزیابی نتایج برای ما بسیار مهم است ک یک فرد به‌تنهایی وقت تهیه آن‌ها را ندارد.

شافعی در مورد رتبه‌بندی تشکل‌ها هم گفت: در ارزیابی رتبه تشکل‌ها باید معیارهای کیفی را هم مدنظر قرار دهیم و به کیفیت تشکل‌ها توجه کنیم.

رئیس اتاق ایران همچنین عدالت را مهم‌ترین موضوع در پرداخت‌های نقدی به تشکل‌ها دانست و گفت: باید شیوه‌نامه‌ای در این زمینه تدوین کنیم و به‌گونه‌ای باشد که حق همه تشکل‌ها حفظ شود. شافعی افزود: هدف کمک‌های پرداختی به تشکل‌ها باید توانمندسازی آن‌ها باشد. ما به‌عنوان اتاق ایران وظیفه‌داریم تا زمان خودکفایی و توانمندسازی تشکل‌ها به آن‌ها کمک کنیم و در این صورت است که مأموریت خود را به‌خوبی انجام داده‌ایم.

شافعی تصریح کرد: امیدواریم با تدوین شیوه‌نامه، روند جدیدی در پیش‌گرفته و با پرداخت‌های متعالی نظر همه تشکل‌ها جلب شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران همچنین گفت: اتاق ایران باید از همه ظرفیت مجموعه خود مانند تشکل‌ها به‌خوبی استفاده و تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری را در همه مجموعه توزیع کند.

شافعی لزوم ارائه اطلاعات و راه‌حل‌های مناسب را از طرف تشکل‌ها خواستار شد و گفت: از شما درخواست می‌کنم راه‌حل‌های مناسب را برای حل مسائل خود همواره به ما ارائه دهید.

نادر سیف، معاون تشکل‌های اتاق ایران هم هدف از نشست را تبادل‌نظر و همفکری میان تشکل‌ها و هیات رئیسه و مدیران اتاق عنوان کرد و گفت: برگزاری این جلسه هم درخواست تشکل‌ها و هم هیات رئیسه بوده است تا بدین‌صورت تبادل‌نظر و گفتگوهایی اصولی میان دو طرف برقرار شود.

شیوه‌نامه پرداخت‌های نقدی به تشکل‌ها را بر اساس رتبه‌بندی تصویب می‌کنیم

همچنین حسین پیرموذن، عضو هیات رئیسه اتاق ایران و رئیس کمیته نظارت راهبردی بر تشکل‌ها گفت: هدف از تأسیس این کمیته جهت دادن به نظارت و ضابطه‌مند کردن تشکل‌ها بوده است.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران بابیان اینکه تشکل‌ها تاکنون در اتاق ایران جایگاه و شأن خود را پیدا نکرده‌اند، گفت: با برگزاری این جلسات رودررو که سعی‌مان این است به‌صورت مرتب برگزار شود، از نیازها و مسائل تشکل‌ها اطلاع می‌یابیم.

پیرموذن راجع به اطلاعات تشکل‌ها در اتاق ایران گفت: درزمانی که این مسئولیت به من داده شد متوجه شدم که هیچ اطلاعات کاملی از تشکل‌ها در اتاق ایران نیست و از شما به‌عنوان روسای فدراسیون‌ها که هر یک تشکل‌های بسیاری را در زیرمجموعه خود دارید درخواست می‌کنم کمک کنید در مرحله اول بانک اطلاعاتی کاملی از تشکل‌ها تنظیم کنیم تا بتوانیم برای رتبه‌بندی تشکل‌ها در مرحله بعد اقدام کنیم.

وی افزود: در اتاق ایران هیچ اطلاعاتی در مورد تعداد اعضای تشکل‌ها نداریم و فقط می‌دانیم که تاریخ آخرین انتخابات تشکل‌ها چه زمانی بوده و دبیر تشکل کیست.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران اهمیت رتبه‌بندی را برای موضوع پرداخت‌های مالی مهم دانست و گفت: پس از رتبه‌بندی تشکل‌ها بر اساس مواردی مانند تعداد اعضا و گزارش عملکرد، می‌توانیم بر اساس آن شیوه‌نامه‌ پرداخت تشکل‌ها را تدوین کنیم و امیدواریم با تصویب این شیوه‌نامه، پرداخت‌ کمک‌های نقدی به تشکل‌ها تنظیم‌شده و بر اساس چارچوبی اصولی باشد.

حضور تشکل‌ها در مجامع تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی

علیرضا اشرف، دبیر کل اتاق ایران هم در سخنانی بر حضور تشکل‌ها در مجامع تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی تأکید کرد گفت: در همه کمیسیون‌ها و مجامعی که تأمین‌کننده منافع و مصالح اتاق است، باید تشکل‌های اتاق حضورداشته باشند.

دبیر کل اتاق ایران همچنین بر نظارت بهتر و کامل‌تر بر تشکل‌ها از طرف اتاق ایران تأکید کرد و گفت: به‌ویژه نظارت بر برگزاری مجامع بسیار مهم است.

اشرف ارتقای فعالیت‌های تشکلی در سطح بین‌المللی را نیز مهم خواند و خواستار تشریک‌مساعی همه تشکل‌ها برای حضور در سطح بین‌المللی شد. وی بر لزوم پایبندی به اخلاق صنفی تشکلی هم تأکید کرد و گفت: گاهی منافع متضاد تشکل‌های مختلف ممکن است باعث ایجاد مشکل شود که تأکید بر اخلاق صنفی تشکلی می‌تواند جلوی این امر را بگیرد.

استفاده از ظرفیت و توانایی‌های بالقوه تشکل‌ها

حسین سلاح ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران و عضو کمیته نظارت راهبردی بر تشکل‌ها بر استفاده از ظرفیت و توانایی‌های بالقوه تشکل‌ها تأکید کرد و گفت: باید هدف اصلی اتاق در ارتباط با تشکل‌ها استفاده از این ظرفیت باشد.

سلاح‌ورزی با اشاره به ماده پنج قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار که وظیفه نظارت و ساماندهی بر تشکل‌ها را به اتاق ایران سپرده است، تلاش همه تشکل‌ها و فدراسیون‌ها به‌عنوان تشکل‌های بالادستی را در اجراشدن کامل این قانون خواستار شد. وی گفت: فدراسیون‌ها می‌توانند با ذکر نقاط ضعف و قوت نظارت و ساماندهی بر تشکل‌ها اتاق را در اجرای کامل این قانون یاری کنند.

لزوم حمایت بیشتر از تشکل‌ها

حمیدرضا صالحی، دبیر کل فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران، حمایت اتاق ایران از تشکل‌ها را ضروری دانست و گفت: اتاق ایران می‌تواند با حمایت هرچه بیشتر از تشکل‌ها از آن‌ها نقش و مسئولیت بیشتری نیز بخواهد.

محمدرضا طلایی، رئیس کنفدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران، تشکل‌ها را حلقه‌های واسط اتاق و اعضا دانست و گفت: این حلقه‌های واسط نیازمند حمایت هر چه بیشتر اتاق هستند. وی افزود: هر چه قدر به تشکل‌ها کمک بیشتری شود، درواقع اعضای بیشتری به اتاق متصل می‌شوند. طلایی همچنین حضور هر چه بیشتر تشکل‌ها در تصمیم‌‌گیری‌های اتاق را خواستار شد و به تداخل فعالیت‌ بسیاری از کمیسیون‌هاو تشکل‌ها هم اشاره کرد و خواستار جلوگیری از موازی کاری در این زمینه شد.

اصلاح آیین‌نامه انتخابات اتاق

علیرضا کلاهی صمدی، رئیس مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان لزوم توجه همیشگی به تشکل‌ها را مطرح کرد و گفت: تشکل‌ها در زمان انتخابات موردتوجه قرار می‌گیرند و درخواست ما این است که همیشه تشکل‌ها را ببینند نه‌تنها در زمان انتخابات.

کلاهی صمدی همچنین اصلاح آیین‌نامه انتخابات اتاق و امکان کاندید شدن از تشکل‌ها، برگزاری جلسات شورای تشکل‌ها مانند جلسات شورای روسای استانی، استفاده از تشکل‌های بالادستی یا فدراسیون‌ها به‌عنوان بازوان اجرایی اتاق را مطرح کرد.

رئیس مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان همچنین تدوین شیوه‌نامه اجرایی نحوه حضور تشکل‌ها در تصمیم‌گیری‌های اتاق، توجه هر چه بیشتر به بودجه تشکل‌ها، در نظر گرفتن فضای فیزیکی در نزدیکی اتاق برای فدراسیون‌ها را موردتوجه قرار داد.

جایگاه تشکل‌ها مشخص نیست

محمد لاهوتی، ازکنفدراسیون صادرات ایران بابیان اینکه امروز در اتاق ایران جایگاه تشکل‌ها مشخص نیست، گفت: از طرفی به تشکل‌ها خیلی اهمیت داده می‌شود اما از طرف دیگر اصلاً دیده نمی‌شوند. وی افزود: در حال حاضر کمیسیون‌های اتاق ایران فعال‌تر شده و تشکل‌ها کمرنگ‌تر می‌شوند.

لاهوتی گفت: حمایت از تشکل‌ها فقط مادی نیست و اتاق ایران می‌تواند با مواردی مانند افزایش اعضای تشکل‌ها باوجود گمانه‌هایی برای حذف کارت بازرگانی در آینده، از تشکل‌ها حمایت معنوی بکند.

این عضو هیات نمایندگان اتاق ایران همچنین ساماندهی تشکل‌ها طبق ماده پنجم قانون بهبود، حضور نماینده تشکل‌ها در مجامع و کمیته‌های مهم اقتصادی را خواستار شد.

حضور فدراسیون‌ها در مجامع کلیدی تصمیم‌گیری

فرهاد احتشام زاد، رئیس فدراسیون واردات، لزوم حضور فدراسیون‌ها را به‌عنوان تشکل‌های تخصصی در مجامع کلیدی تصمیم‌گیری مانند ستاد تنظیم بازار خواستار شد.

کیفی سازی تشکل‌ها

عباسعلی متوسلیان رئیس انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران بر لزوم کیفی سازی تشکل‌ها، آموزش و توانمندسازی با توجه به الگوهای موفق دنیا را خواستار شد.

صدور گواهی‌های حلال به کانون صنایع غذایی سپرده شود

کاوه زرگران، دبیر کل کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران درخواست کرد: صدور گواهی‌های حلال به کانون صنایع غذایی سپرده شود چراکه ایکریک که زیرمجموعه اتاق است نتوانسته خود را گسترش دهد و کشورهایی مانند هند و مالزی برای کالاهای حلال ما گواهی صادر می‌کنند. وی افزود: کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران امکانات و مجتمع پایش این اقدام را هم داریم و انتظار ما این است اتاق بیش از این به ما اعتماد کند.

زرگران همچنین راجع به ماده 77 و پرداخت تشکل‌ها به اتاق هم گفت: مبلغی که به‌عنوان یک در هزار از تشکل‌ها گرفته می‌شود باید طبق قانون برای توانمندسازی تشکل‌ها هزینه شود. وی گفت: اتاق می‌تواند از امکاناتی خود مانند فضا و سالن هم در اختیار فدراسیون‌ها قرار دهد.


تاریخ درج:1395/09/24
منبع خبر:اتاق بازرگانی ایران